Filmy na studený únor

Pět filmových tipů, které vám mohou zpříjemnit zbytek dlouhé zimy. Je libo komedii, drama nebo detektivku? Ležíte v posteli s virózou a k čaji s citŕonem byste si dali nějaký film, ale z amerických klišé jste už unudění až hrůza? Nebo se rozhlížíte po nějakém programu na večery v příštím týdnu? V každém z těchto případů mrkněte na následující článek, tři z pěti zmíněných filmů můžete teď shlédnout v českých kinech. Pokud projekci zmeškáte, půjčení španělskojazyčných filmů na DVD nabízí knihovna Instituto Cervantes v Praze.

Roma (Roma, Mexiko, 2018)

Zdroj obrázku: www.indieware.com

Mexiko, začátek let sedmdesátých. Země možná nedávno uspořádala Olympijské hry, ale nepřestává být režimem, který tvrdě potlačuje studentské protesty. Nepokoje na úrovni národní se střetávají s osobními krizemi hlavních protagonistů v černobílém snímku, který si na konto připsal deset nominací na Oscara a dva Zlaté glóby. Zcela oprávněně: spíš než ucelený příběh s jasnou dějovou linkou čekejte sled obrázků z každodenního života Cleo, služky a chůvy v jednom ve středostavovské rodině žijící v kolonii Roma na předměstí Mexico City. Možná jste vyrůstali úplně jinde a jinak než režisér a autor scénáře Alfonso Cuarón, kterého jeho mexické dětství a vlastní chůva inspirovaly k natočení tohohle skvělého snímku, ale přesto vás film vtáhne a kaleidoskop každodenních banalit i dramatických událostí vcelku spolehlivě udrží vaši pozornost po celou dobu.

Zajímavost: kolem tohohle filmu se ve Španělsku strhla velká polemika, protože se k němu nabízí titulky v evropské španělštině. Jich tvůrci se neomezili na transkripci mexické španělštiny a překlad pár pasáží v mixteco (mexickém indiánském jazyce), ale přizpůsobili jazyk tomu, jak se mluví ve Španělsku. Cuarón sám to označil za ignorantství urážlivé pro samotné Španěly, a většina z nich mu dává za pravdu, protože španělština je prostě jazyk heterogenní a Evropané tvoří jen 8 % z celkového počtu jejích rodilých mluvčí.

Film Roma můžete vidět právě teď v kině Světozor, případně i jako součást festivalu španělského filmu La Película od 19. do 24. 2. 2019. Zrovna tak je k dispozici na Netflixu, ale byla by to trochu škoda: tomuhle snímku bude velké plátno vysloveně slušet.

Subjektivní hodnocení: 95 %
https://www.csfd.cz/film/507542-roma/prehled/

Silencio en la nieve (Sněžné ticho, Španělsko, 2011)

Zdroj obrázku: www.flickriver.com

Starší film, ale rozhodně dobrá volba, pokud si v posteli léčíte zimní rýmičku. Odehrává se v kulisách východní fronty v Rusku, v zimě 1943. Jakoby nestačila všudypřítomná válečná mizérie, objevuje se sériový vrah. Jaký je jeho motiv, a proč vyřezal na tělo první oběti nalezené mezi těly zmrzlých koní slova „Pohleď, Bůh na tebe hledí“? Na to se snaží přijít bývalý policejní komisař Arturo Andrade, toho času voják Modrých divizí, které generál Franco poslal do druhé světové války jako výpomoc Hitlerovi v boji proti Rudé armádě. Docela dobrá detektivka, navíc okořeněná zajímavými historickými fakty – Španělsko bylo za druhé světové války oficiálně neutrální, a tak o existenci Modrých divizí moc lidí neví.

Subjektivní hodnocení: 70 %
https://www.csfd.cz/film/311594-snezne-ticho/prehled/

Todos lo saben (Všichni to vědí, Španělsko, 2018)

Zdroj obrázku: www.elperiodico.com

Na tenhle film jsem šla do kina v Zaragoze prostě proto, že byla venku kosa a pršelo, a tudíž bez velkých očekávání. Výsledek ale vůbec nebyl špatný. Rodinné drama o unesené dceři, zoufalých rodičích a neméně nešťastné širší rodině: dcera se totiž ztratí přímo uprostřed svatebního veselí. Jak už je dobrým zvykem u španělských dramat, záhy se začnou rýsovat obrysy dávných rodinných tajemství a propletených vztahů a kostlivci lezou ze skříně jeden za druhým. V hlavních rolích osvědčená dvojice Penélope Cruz a Javier Bardem. Jste zvědaví, co je to, co všichni vědí? Vyražte příští týden na festival španělského filmu La Película a můžete to v kině Světozor zjistit. Film je na programu v neděli 24. 2. 2019.

Subjektivní hodnocení: 65 %
https://www.csfd.cz/film/583851-vsichni-to-vedi/prehled/

El Reino (Království, Španělsko, 2018)

Zdroj obrázku: www.imdb.com

Další kousek, který můžete shlédnout na plátně kina Světozor v rámci festivalu La Película, konkrétně v pátek 22. 2. 2019. Nepříjemně reálný thriller z prostředí zkorumpovaných politiků, v němž v hlavní roli exceluje můj oblíbený herec Antonio de la Torre. Manuel je regionální politik, který se v posledních patnácti letech pohyboval jako ryba ve vodě v prostředí uplácení, drahých večeří a projížděk na jachtě s podobně vypečenými kamarádíčky. Když se provalí korupční aféra, je zpočátku celkem v klidu, protože si myslí, že mu jeho strana bude krýt zadek. Záhy pozná, že se pořádně spletl a že je pro něj nachystaná role obětního beránka. Co se bude dít, když beránek odmítne jít bez protestů na porážku? Španělské dramatické kino ve své nejlepší podobě, a body navíc za syrově realistické vyznění.

Subjektivní hodnocení: 90 %
https://www.csfd.cz/film/603329-kralovstvi/prehled/

Perfectos desconocidos (Dokonalí cizinci, Španělsko, 2017)

S modalitami tohohle snímku se poslední dobou roztrhl pytel: tahle španělská verze, jejímž režisérem je schopný Álex de la Iglesia, je remakem italského filmu z roku 2016. Čtyři páry se mají sejít na společné veřeři v domě jednoho z nich. Aby nebyla nuda, vymyslí si hru: všichni dají své mobily všanc a celý večer budou sdílet všechno, co se na nich objeví: příchozí hovory, SMS, fotky, whatsappové zprávy… Ajaj, už to všichni vidíme přicházet. Možná, že někdo schovává nějaké malé špinavé tajemstvíčko. A možná, že má každý svoje. A možná, že máte po hodině takové zábavy pocit, že lidi, se kterými jste prožili spoustu let, vlastně vůbec neznáte. Výborná komedie s malinko cukrkandlovým závěrem, ale když se na něj povznesete, bude se vám nejspíš dost líbit. Viděla jsem film už podruhé v rámci rekonvalescence po chřipce a nejspíš ne naposled.

Subjektivní hodnocení: 90 %
https://www.csfd.cz/film/558214-perfectos-desconocidos/prehled/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *